Menő divatcikk vagy hasznos kütyü?
Az okostelefonok elterjedésével egy olyan eszköz került a birtokunkba, mely a nap 24 órájában mellettünk van, és folyamatosan be van kapcsolva. Az adatgyűjtés és feldolgozás akár online is megvalósítható, már csak az a kérdés, hogy milyen célokra használjuk a lehetőségeket.
A 21. század egyik nagy problémája a túlsúly, az elhízás. A testmozgás új formája a fitness, mely nemcsak egészséges, de nagyon divatos is lett. A fogyni vágyók bármennyi pénzt áldoznának a zsírégetés oltárán, ezért megvásárolnak minden olyan kütyüt, ami segíthet a kalóriaégetésben. Megnyugtató érzés, ha legalább annyit tettünk, hogy megvásároltuk a fogyást segítő okos kütyüt.
A rendszeres testmozgást segítő kiegészítő az okoskarkötő vagy fitnesz-karkötő. Eredetileg lépésszámlálót építettek ezekbe a kis kütyükbe, de manapság minimális elvárás a pulzusmérő és az okostelefonos kapcsolat.
Samsung Gear Fit2
A dél-koreai gyártó legújabb fejlesztése már nemcsak az alap lépésszámlálót tartalmazza, de egy olyan bio-processzort fejlesztetek ki, mely testzsírt és vázizomzat tömeget is mér. Az új fitnesz eszközbe beépítették a GPS vevőt is, mely pontosabb útvonal-meghatározást tesz lehetővé. 1.84 colos Super AMOLED panellel ellátott, hajlított kijelzőt kapott a karkötő, és 4 gigabájt memóriát. Természetesen az egész burkolat vízálló.
Az app a lényeg
Az okoskarkötők alapvetően csak adatgyűjtő eszközök, az okostelefonnal együtt használhatóak fitnesz célokra. A legtöbb ilyen eszköz Bluetooth-on keresztül tartja a kapcsolatot, ezért lényeges, hogy az új 4.0-ás energiatakarékos szabványt használják. Android és iOS rendszereket egyaránt támogatják. Az adatok feldolgozását a mobilos applikáció végzi. Az egyik legismertebb ilyen Google Market-ből letölthető program az S Health. Ez az alkalmazás személyi edzőként funkcionálhat: méri az egész napos aktivitásunkat, különbséget tud tenni a különböző sportok között és nyilvántartja az elfogyasztott és elégetett kalóriamennyiség közötti különbséget.
Fitnesz-karkötő vagy okosóra?
Jogosan merül fel a kérdés, hogy miben különbözik egymástól a két eszköz. Külső szemlélőként azt tudom mondani, hogy egyelőre a korai tenyérgépek, palmtopok fázisában van ez a technológia. A legtöbb okosóra tudja azt, amit tud egy fitneszkarkötő, és a karkötő nem annyival olcsóbb, hogy külön eszközként legyen értelme megvásárolni. A legvalószínűbb, hogy a közeljövőben az okostelefon és a fitnesz-karkötő egyetlen készülék lesz, ahogyan a tenyérgépek és a mobiltelefonok házasságából kialakult az okostelefon.
Fitnesz-karkötő mindenki részére. Mi az a fitnesz-karkötő, és milyen hatása van a fogyásra és a testmozgásra, általában az életmódunkra és testfelépítésünk alakulására? Fontos nyomon követni az életmód, technológia, okoskarkötő kampány, okosóra, okostelefon, finess, mobilapplikációk témakörét.