Az élet minden területén használunk felhasználói fiókokat. Korában csak e-mail fiók létezett, manapság üzenetküldő alkalmazásokat, internetes bankot és sok egyéb online szolgáltatást használunk. A felhasználói fiókok és profilok száma jelentősen megnőtt az okostelefonok, a közösségi oldalak és a felhő alapú szolgáltatások megjelenésével. Sok esetben lehetőségünk van – például a Google tárhely használatakor – két lépcsős beléptetésre, ilyenkor a szolgáltató egy biztonsági SMS-t küld, mely segít az azonosításban. Előfordulnak azonban olyan szolgáltatók, amelyek nem támogatják a tömeges sms küldés segítségével történő azonosítást. Mit tehetünk ilyenkor? Olyan jelszót kell készítenünk, melyet nehéz feltörni.
Létezik biztonságos jelszó?
Tökéletes jelszó nem létezik, mert maga a rendszer sem tökéletes. Ettől függetlenül a megfelelő jelszó használatával lényegesen csökkenthetjük az illetéktelen fiókhozzáférések számát és az adatlopás kockázatát. Természetesen a legújabb megoldások használata fölöslegessé teszi a jelszót és a biztonsági SMS használatát, de ezek a módszerek még gyerekcipőben járnak.
Ujjlenyomat-olvasó és az iPhone fiaskó (error 53)
A biztonságos azonosítás egyik lehetséges módja az ujjlenyomat használata titkosításra. A legújabb mobiltelefonok, a Samsung S6, S7 az LG bizonyos modelljein és természetesen az Apple legújabb iPhone-ja tartalmazza az ujjlenyomat-olvasó eszközt, mely általában a kezdőképernyő gombba van beépítve. Az ujjlenyomat azonosítás segítségével férhetünk hozzá a mobiltelefonon tárolt adatokhoz, e-mailekhez, SMS üzenetekhez.
Az elmúlt hónapban nagy port vert fel, és a konkurencia marketing hadjárat indítására használta fel azt a hírt, hogy kinyírja az Apple telefonját, ha nem márkaszervizben javíttatjuk. Bár sokan csak negatív, agresszív marketing kampányfogásnak vélték, valójában a hír igaz:
Egy sima javítás és egy iOS-update után felbukkant az Error 53-as üzenet az iPhone kijelzőjén, ami akkora hiba, hogy még az Apple sem tudja javítani.
A Guardian fotósával történt, hogy Macedóniában (ahol nincs hivatalos Apple iPhone szerviz) leejtette a telefonját, és egy „hétköznapi” mobiltelefon szervizben cseréltette ki a képernyőt. A telefon tökéletesen működött a következő iOS frissítésig, amikor is a képernyőn megjelent az „error 53”-as üzenet és a telefon végérvényesen tönkrement.
Az Apple hivatalos marketing kommünikéje szerint ez a tulajdonosok biztonsága miatt történt. Ha a telefon azt érzékeli, hogy megszakadt a biztonsági kapcsolat az ujjlenyomat-olvasó és a készülék valamint a képernyő között, végérvényesen tönkremegy, hogy illetéktelenek ne férhessenek hozzá bankkártya adatainkhoz.
Talán praktikusabb, ha bankkártya használatkor egy biztonsági SMS-t kapunk, mintha a méregdrága telefonból válna egy darab levélnehezék.
Használjunk összetett és biztonságos jelszót
Értelemszerűen a legegyszerűbb, ha olyan jelszavakat használunk, melyeken nehéz feltörni. Ennek egyik alapszabálya, hogy lehetőség szerint olyan betűkombinációkat használjunk, melyek nem szerepelnek a szótárban.
Jelentősen megnövelhetjük jelszavunk biztonságát, ha a következő karaktereket is beléjük szőjük: ~!@#$%^&*+}{|\?/><.
Az illetéktelen hozzáférések nagy része azonban nem hardveres jelszófeltörés, hanem a felhasználók figyelmetlensége és gondatlansága miatt történik. Érdemes és ajánlott 3 havonta megváltoztatni a jelszavainkat. Ne írjuk fel a jelszavakat jegyzetfüzetünkbe esetleg ne ragasszuk egy cetli a monitorra. (tovább…)