Veszélyben lehet a mobiltelefonja
Az okostelefonok megjelenése és terjedése sok új problémát is felvet az érzékelhető előnyök mellett. A legtöbb felhasználó okostelefonja a nap 24 órájában online van és több felhasználói fiókba is bejelentkezik. Az online bejelentkezések és hozzáférések mellett az SMS üzenetek és a jegyzetek is tartalmazhatnak érzékeny információkat, sokan a pin kódjukat is itt tárolják.
A mobiltelefonok manapság autonóm személyi számítógépek, nemcsak kommunikációs eszközök. A hackerek és rosszindulatú szoftver gyártók a mobiltelefonokra is szakosodtak. Az okostelefonok sebezhetőségét kihasználva egyetlen eszköz akár évi háromszázezer dollár reklámbevételt hozhat a vírusprogram létrehozójának. A hamis reklámbevételek mellett az okostelefonokból megszerzett adatokat és információkat is értékesíthetik.
Hanggal is megfertőzhetik a telefonodat
Amerikai kutatók most olyan fantasztikus felismeréssel álltak elő, amely ugyan mindenki számára eddig is nyilvánvaló volt, de nem feltételezték a valós veszélyt. A kutatók Youtube videók felhasználásával utasításokat adtak az Androidos és iPhone rendszerű telefonoknak, és a videóban elrejtett hangparancsok segítségével rávették az okostelefont, hogy megnyissa a vírussal fertőzött weboldalt.
A kutatások szerint a gépi hang messze a telefontól is aktiválni tudta az Android „Ok, Google” parancsát, ezután szinte bármilyen parancsot végrehajthatnak a készülékek.
A vírus működéséhez több tényezőnek is meg kell valósulnia. Be kell kapcsolni a telefon hangfelismerő rendszerét, ha ezt manuálisan kikapcsoljuk, nincs veszélyben az okostelefon.
A videóban a kiadott parancsokat háttérzajokkal tompították, mégis működtek. Természetesen a figyelmes felhasználók könnyen meghallhatják a gépi hangok parancsait, de nem biztos, hogy a gyanútlan felhasználók jelentőséget tulajdonítanak neki.