Mobil fizetési rendszer
Mobiltelefonról, internetről nem fizethetünk biztonságosan a crowdfunding oldalakon
Az online tranzakciók többszintű védelemmel vannak ellátva. Elsősorban az átutalásokat védik a bankok, általában biztonsági SMS-ben küldött kóddal kell igazolnunk, hogy valóban arra illetékes kezdeményezte a tranzakciót. A legtöbb internetes vásárlás esetében a fizetést lebonyolító rendszer pénz-visszafizetési garanciát vállal. Ez a gyakorlatban úgy működik, hogy a fizetés napján levonja az ügyfél számlájáról a tranzakció értékét, de azt nem írja jóvá az eladó, szolgáltató számláján, csak ha a megrendelő jelzi, hogy megérkezett a rendelt áru, vagy megkapta a szolgáltatást. Mivel az ügyfelek egy része nem bajlódik a visszajelzéssel, üzenet küldésével, ezért az elektronikus átutalást végző rendszer az előre meghatározott idő leteltével – amennyiben nem érkezik a vásárlótól panasz – jóváírja az összeget.
Ha a vásárlótól olyan jelzést kapnak, hogy nem érkezett meg az áru, a lebonyolító felveszi a kapcsolatot az eladóval, szolgáltatóval és legrosszabb esetben visszautalja a pénzt a vásárló számlájára. Ezt a biztonsági szolgáltatást szüntette meg a PayPal a crowdfunding oldalak átutalásainál.
Mi az a PayPal?
A PayPal egy elektronikus fizetésközvetítő rendszer, mely segítségével az elektronikus vásárlásokat lehet biztonságosan lebonyolítani. A bank és a bolt közé ékelődik ez a rendszer. A felhasználók, vásárlók a PayPal-on regisztrálva létrehoznak egy elektronikus „pénztárcát”, melyet bankszámlájukról átutalással, közvetlen banki befizetéssel, illetve egyéb módokon feltölthetnek. A web shopban, weboldalakon történő vásárlásnál – ha az adott oldal támogatja a PayPal-t – csak a PayPal-os azonosítónkat kell megadni, nincs szükség bankkártya számra vagy CVV kódra.
A rendszer minden vásárlásnál fizetési késleltetést alkalmaz. Ez azt jelenti, hogy a készpénz lekerül a számlánkról, és azonnal megjelenik a webáruházi profilunkon, de a valós tranzakció csak az árucsere igazolását követően történik meg.
A crowfunding működése
Mi a crowdfunding?
A crowd – közösség, funding – finanszírozás, önkéntes adományozók csoportja, akik valamilyen cél elérése érdekébe pénzt vagy egyéb forrást biztosítanak ígéretes vállalkozások, vállalkozók részére. A közösségi finanszírozás különböző célokkal történhet. Kezdetben valamilyen jótékonysági akció támogatására, vagy politikai kampány finanszírozására indított el ilyen akciókat.
Az utóbbi időben a crowdfundingra alapuló weboldalak jöttek létre, mint például a Kickstarter. Ezek az oldalak egységes platformot biztosítanak a kezdő vállalkozóknak, akik valamilyen jó ötlettel rendelkeznek, aminek a megvalósításához anyagi forrásra lenne szükségük. A Kickstarter oldalán bemutathatják az induló vállalkozást vagy a gyártott árut, és ahhoz támogatókat szerezhetnek. Ha az oldal látogatójának megtetszik valamelyik cég, ötlet vagy áru, különböző értékű csomagokból választhat, vagy ellentételezés kérése nélkül adományozhat. A vállalkozások az adományok mértékétől függően elsőként biztosítják az adományozónak a megrendelt árut, szolgáltatást.
Kickstarter kampányok
Sikersztori a közösségi finanszírozás történetéből
Az egyik híres kampányban, még 2011-ben azt vállalták, hogy Szalonnásszappant fognak gyártani. A meghirdetett összeg, amely elérése után a projekt megvalósult 1500 dollár volt. Meglepő módon, ezt az összeget többszörösen is túlszárnyalta a gyűjtés, és a támogatók meg is kapták a támogatási összegtől függően az 1 vagy 3 darabos, díszcsomagolásban érkező szalonnaillatú szappant.
Miért állítja le a PayPal a támogatást?
Az utóbbi időkben kirobbant botrányok miatt volt kénytelen átgondolni stratégiáját az elektronikus fizetési rendszer. A felmérésekből kiderült, hogy az adományozók 9 százaléka nem kapta meg a beígért terméket, és csupán 65% nyilatkozta azt, hogy időben érkezett meg a megrendelés. A cég tehát mostantól nem védi az online átutalásokat a Kickstarter és az IndieGogo esetében sem. Persze ettől függetlenül a szőrös ujjú kabát vagy a szalonnásszappan marketingjének kedvelői ezentúl is támogathatják a hasonló projekteket, csak valamivel nagyobb kockázatot kell vállalniuk. (tovább…)