Mi az a Gorilla Glass?
A mobiltelefonok, okostelefonok és tabletek meghibásodásának egyik fő oka a törött képernyő. A tömegesen gyártott készülékek fejlődési iránya a nagyobb méretű kijelzők felé tolódott el, mely értelemszerűen nagyobb sérülési felületet is eredményez. A felületi karcok ellen többé-kevésbé megoldás a védőüveg, védőfólia felhelyezése, de az 1 méteres zuhanásoknál ezek nem érnek semmit.
Az okostelefonok képernyőjét már nem csak az SMS üzenetek olvasására, küldésére használjuk, hanghívásokat is egyre kevesebbet bonyolítunk, többször használjuk internetes böngészésre, filmnézésre. Életünk központi részévé válik az okostelefon, ott van velünk a munkában, a hálószobában, konyhában, de még a fürdőszobában is. A vízállóság mellett ezért a hatalmas képernyők törésállóságáról is gondoskodni kell. A Samsung és az Apple marketing kampányában fontos helyet foglal el a törhetetlen, karcmentes képernyő.
Gorilla Glass a Corningtól
A törhetetlen és karcmentes üveg valójában törhető és karcolható is, csak a hagyományos okostelefonokban használt képernyőkhöz képest jelent sokkal nagyobb védelmet. A jelenleg használt legjobb védelmet a Corning cég által fejlesztett Gorilla Glass 4-es üveg nyújtja. A Gorilla Glass sem törhetetlen, de nagyjából háromszor erősebb a hagyományos edzett üveghez képest.
A Gorilla Glass – egy üvegkészítési technológia, amely során 0,1 milliméteres átlátszó ioncserélt felületet hoznak létre, mely rendelkezik a megfelelő rugalmassággal is. A rugalmasságra azért van szükség, mert a nagy szilárdságú, de merev üvegfelületek hajlamosabbak voltak a törésre, illetve kedvezőtlen módon vezették a készülék belsejébe a fellépő támadóenergiákat.
A Corning cég még az 1959-es években fejlesztette ki a „Chemkor” nevű biztonsági üveget, a „Project Muscle” keretében, de a karcmentes üvegfelületek tömeges gyártására nem volt ipari igény.
2006-ban az Apple vezére kereste fel a céget, hogy az iPhone számára strapabíró képernyőket rendeljen, a korábbi műanyag kijelzők helyett. Az akkori iPhone-ok alumínium-szilikát üveglappal kerültek piacra, melyek ellenállóbbnak bizonyultak a külső behatásokkal szemben.
Az igazi áttörést a 2012-ben bemutatott Gorilla Glass 2 jelentette, mely 20%-kal lett vékonyabb, de strapabírását megőrizte.
A Gorilla Glass 3 2013-ban érkezett és a gyártó számításai szerint a Gorilla Glass 2-höz képest háromszor tartósabb és ellenállóbb volt. Ekkor már minden okostelefon vásárló ezt a technológiát kereste a mobiltelefon piacon.
A jelenleg elérhető Gorilla Glas 4-est 2014. november 20-án mutatták be és a hasonló védelmekhez képest 80%-kal ritkában sérült meg az ilyen kijelzővel szerelt okostelefon.
A karcmentesség és ütésállóság mellett az is a technológia mellett szól, hogy teljes, szilánkos törés esetén is részlegesen működőképes marad a kijelző, és el tudjuk olvasni az életbevágó SMS üzeneteket.
A késsel történő karcolásoknak ugyan ellenáll a Gorilla Glassal szerelt Samsung Galaxy S7-es telefon, de a sarok-, illetve oldalirányból érkező ütések végzetesek lehetnek, ahogyan a videón is láthatjuk.
Létezik törhetetlen és biztonságos okostelefon-képernyő manapság? A Gorilla Glass 4 képernyőknek és technológiának köszönhetően nemcsak marketing kampány a törhetetlen és karcmentes okostelefon képernyő, de megvalósult csoda is. A technológia, a mobil kommunikáció, az okostelefon, a Gorilla Glass törhetetlen képernyője és az Apple marketing kampány az, amelyre mindenki odafigyel.